Verze pro tisk

Slovník problematice kurzů




Momentální třídění: Podle poslední aktualizace (sestupně) Třídit chronologicky: Podle poslední aktualizace změnit na (vzestupně) | Podle data vytvoření

Stránka:  1  2  (Další)
  VŠE

URBANIZACE

Mnohostranný sociálně-ekonomický proces vyznačující se stěhováním obyvatelstva do měst, růstem měst, změnami funkčního využití území sídel, koncentrací, intenzifikací a diferenciací městských druhů činností (funkcí) nebo výroby v širokém slova smyslu, vznikem nových forem a prostorových struktur osídlení a rozšířením městského způsobu života se specifickou strukturou styků, kulturou, systémem hodnotových orientací atd. (Šilhánková, 2007)
Obecná definice urbanizace: prostorová koncentrace lidských činností i obyvatelstva projevující se změnami v chování lidí, v jejich motivacích, v kulturních vzorech i ve formách organizace společnosti. Změny jsou vyvolány životem v prostředí s velkým počtem, vysokou hustotou a značnou různorodostí obyvatel, aktivit i lidských výtvorů (Musil, 1997).
ŠILHÁNKOVÁ, V. a kol. 2007. Suburbanizace – hrozba fungování malých měst. Hradec Králové.
MUSIL, J. 1997. Urbanismus. In: Velký sociologický slovník. 2. svazek, P-Z,Karolinum, Praha.

SEA

Strategic Environmental Assessment = strategické posuzování vlivů na životní prostředí.
Podrobnosti a průběh procesu a způsobu tohoto posuzování upravuje Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/42/ES ze dne 27. června 2001 o posuzování vlivů některých plánů a programů na životní prostředí (tzv. SEA směrnice). Směrnice mj. specifikuje plány a programy, které podléhají posuzování vlivu na životní prostředí. Jde o plány a programy schvalované na úrovni lokální, regionální a státní v oblasti zemědělství, lesního hospodářství, vodního hospodářství, rybářství, energetiky, průmyslu, dopravy, odpadového hospodářství, telekomunikací, cestovního ruchu, územního plánování, regionálního rozvoje. Tato směrnice byla implementována do české legislativy - viz zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí, v platném znění. V rámci procesu SEA jsou posuzovány koncepce uvedené v § 3 písm. b) a § 10a odst. 1) zákona.
Zdroj: Zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí

EIA

Environmental Impact Assessment = Posuzování vlivů záměrů na životní prostředí.
Posuzování vlivů záměrů na životní prostředí (proces EIA) je v ČR upraveno dle Zákona č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí. Proces posuzování vlivů záměrů na životní prostředí je založen na systematickém zkoumání a posuzování jejich možného působení na životní prostředí. Smyslem je zjistit, popsat a komplexně vyhodnotit předpokládané vlivy připravovaných záměrů na životní prostředí a veřejné zdraví ve všech rozhodujících souvislostech. Cílem procesu je zmírnění nepříznivých vlivů realizace na životní prostředí.
V rámci procesu EIA jsou posuzovány stavby, činnosti a technologie uvedené v příloze č. 1 výše zmíněného zákona. Projekty posuzované v procesu EIA jsou například stavby, komunikace, výrobní haly, těžby nerostných surovin, provozy – nově budované, ale i jejich změny, tj. rozšiřování, změny technologií, zvýšení kapacity apod.
Zdroj: Zákon č. 100/2001 Sb., o posuzování vlivů na životní prostředí

DEMOGRAFIE

Demografie je vědní obor, který zkoumá reprodukci lidských populací. Tím se liší od řady jiných oborů, které také mají za objekt svého zájmu lidské populace. Předmětem jejího studia je demografická reprodukce = obnova lidských populací rozením a vymíráním. Změny počtu obyvatel a populační přírůstek jsou tedy základními tématy demografie. Početní stav obyvatelstva přímo ovlivňují: proces porodnosti (narození), úmrtnost (úmrtí) a prostorová mobilita (stěhování).
Demografie hledá na jedné straně obecné pravidelnosti a zákonitosti reprodukce lidských populací a na druhé straně jejich specifické projevy u konkrétních populací.
 Při studiu populačního vývoje spolupracuje demografie s geografií obyvatelstva (ta se zabývá migracemi a rozmístěním obyvatelstva), protože populační vývoj je nejen výsledkem přirozené obnovy populace (rozením a vymíráním), ale zároveň výsledkem prostorové mobility (migrace).
Zdroj: http://www.demografie.info/

EVL

Evropsky významná lokalita (EVL) je jedním typem chráněných území v rámci soustavy NATURA 2000. Termín evropsky významná lokalita je českým ekvivalentem anglického Sites of Community Importance (SCI). V rámci těchto lokalit jsou chráněny evropsky významná stanoviště a evropsky významné druhy. Evropsky významná stanoviště a evropsky významné druhy jsou vyjmenovány v přílohách směrnice O stanovištích (92/43/EHS), seznam evropsky významných stanovišť a druhů vyskytujících se v ČR je vyjmenován ve vyhlášce MŽP 166/2005 Sb.
Evropsky významná lokalita je legislativně podložena v zákoně O ochraně přírody a krajiny (114/1992), který implementuje evropskou směrnici O stanovištích (92/43/EHS). Evropsky významná lokalita je zařazena nařízením vlády ČR do tzv. národního seznamu. Po schválení Evropskou Komisí je zapsána do tzv. evropského seznamu. Jako EVL jsou také chráněny sporné lokality.
Zdroj: http://www.nature.cz/

CAD

CAD systémy (Computer Aided Design = počítačem podporované projektování) jsou programové nástroje určené pro použití v úvodních etapách výrobního procesu, ve vývoji, konstrukci a technologické přípravě výroby a projektů. Oblast CAD je jen jednou součástí nasazení výpočetní techniky v průmyslu a projektování. Souhrnně je toto nasazení označeno CAx technologie. Zkratka CAx znamená Computer Aided – počítačová podpora. CAx technologie znamenají účelné a maximální využití nasazení prostředků výpočetní techniky (technického i programového vybavení), které podporuje tvůrčí přístup uživatele (konstruktéra, technologa, výpočtáře, projektanta a dalších profesí) při řešení úloh souvisejících s výrobním procesem. Známe (CAD, CAM, CAE, CAPE, CAQ aj.).
Zdroj: http://esf.fme.vutbr.cz/

GIS

GIS je na počítacích založený informační systém pro získávání, obhospodařování, analýzu, modelování a vizualizaci geoinformací. Geo data, která využívá, popisují geometrii, topologii, tématiku (atributy) a dynamiku (změny v case) geoobjektu (Streit, 1997).
Definice společnosti ESRI: GIS je organizovaný soubor počítačového hardware, software a geografických údajů (naplněné báze dat) navržený pro efektivní získávání, ukládání, upravování, obhospodařování, analyzování a zobrazování všech forem geografických informací.
Zdroje:
Schmidt, B., U. Streit & C. Uhlenküken (1997): Visualization Strategies and Techniques for High-Dimensional Spatio-Temporal Data. 3rd Joint European Conference & Exhibition on Geographical Information, Vienna, Austria, 16-18 April 1997, Conference Proceedings, pp. 248-253.
http://www.esri.com/

GPS

GPS (Global Positioning Systém) je družicový pasivní radiový systém sloužící k určení polohy, rychlosti a času v reálném čase na kterémkoli místě na Zemi. Pro určování polohy uživatele využívá pasivní dálkoměrnou metodu. Vzdálenosti uživatele od jednotlivých družic jsou určovány pomocí doby potřebné k absolvování této dráhy radiovým signálem vysílaným družicemi. K určení rychlosti pohybu uživatele se využívá Dopplerova jevu.
Obecně by se pojmem GPS (Global Positioning System) dala označovat každá technologie nebo systém pro družicovou navigaci. Ovšem v dnešní době je tento pojem výhradně brán jako synonymum pro americký systém NAVSTAR.
Zdroj: http://www.gvp.webz.cz/

ZPF

Zemědělský půdní fond je definován § 1 odst. 1 zákona č. 334/1992 Sb. o ochraně zemědělského půdního fondu, ve znění pozdějších předpisů za základní přírodní bohatství naší země, nenahraditelný výrobní prostředek umožňující zemědělskou výrobu a je jednou z hlavních složek životního prostředí. Ochrana zemědělského půdního fondu, jeho zvelebování a racionální využívání jsou činnosti, kterými je také zajišťována ochrana a zlepšování životního prostředí.
Zemědělský půdní fond je dle § 1 odst. 2,3 zákona č. 334/1992 Sb. vymezen následovně:
a)    Je tvořen zemědělsky obhospodařovanými pozemky – orná půda, chmelnice, vinice, zahrady, ovocné sady, louky, pastviny (z hlediska účelové kategorizace půdy jde o zemědělskou půdu),    
b)    náleží do něj půda, která byla a má být nadále zemědělsky obhospodařována, ale dočasně obdělávána není. Jedná se v podstatě o dva případy: půdu dočasně odňatou ze ZPF a půdu dočasně neobdělávanou (aniž v tomto druhém případě došlo k jejímu vynětí),  
c)    rybníky s chovem ryb nebo vodní drůbeže,  
d)    nezemědělská půda potřebná k zajišťování zemědělské výroby na zemědělské půdě -polní cesty, pozemky se zařízením důležitým pro polní závlahy, závlahové vodní nádrže, odvodňovací příkopy, hráze sloužící k ochraně před zamokřením nebo zátopou, ochranné terasy proti erozi apod.   
Zdroj: Zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu

PUPFL

Pozemky určené k plnění funkcí lesa. Dle § 3 lesního zákona jsou děleny na pozemky lesní a pozemky jiné. Lesními pozemky se rozumí pozemky s lesními porosty a plochy, na nichž byly lesní porosty odstraněny za účelem obnovy, lesní průseky a nezpevněné lesní cesty, nejsou-li širší než 4 m, a pozemky, na nichž byly lesní porosty dočasně odstraněny na základě rozhodnutí orgánu státní správy lesů podle § 13 odst. 1 lesního zákona, jinými pozemky pak zpevněné lesní cesty, drobné vodní plochy, ostatní plochy, pozemky nad horní hranicí dřevinné vegetace (hole), s výjimkou pozemků zastavěných a jejich příjezdních komunikací, a lesní pastviny a políčka pro zvěř, pokud nejsou součástí zemědělského půdního fondu a jestliže s lesem souvisejí nebo slouží lesnímu hospodářství.
Zdroj: Zákon č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon), ve znění pozdějších předpisů (lesní zákon; zákon o lesích) a prováděcí předpisy.


Stránka:  1  2  (Další)
  VŠE